Tove tar över som verksamhetsledare

Publicerad 04 maj 2020

Från och med maj kommer Tove Fagerström att jobba som föreningens verksamhetsledare. Tove har jobbat för Ålands Natur och Miljö sedan 2006, först som Agenda 21-samordnare men även som kansliledare och senast som ekonomiansvarig / naturinspiratör. Nu ser hon fram emot att etablera föreningens verksamhetsformer och integrera föreningens åsiktsdokument "Åland 2030 - för fulla segel" i verksamheten. 
- Natur och miljö har alltid varit viktigt för mig, så man kan säga att jag hittat den bästa arbetsplatsen för mig på Åland, säger Tove.
De speciella omständigheterna som rått under våren har gjort att många hittat ut i naturen, nånting som Tove hoppas ska medföra ett ökat intresse för vår närmiljö. 
- Kopplingen till naturen är viktig för oss människor. Den ger oss så mycket. Och vi behöver tänka på att inte missköta den, för då riskerar vi våra förutsättningar till ett gott liv, för oss och kommande generationer. 

Tove Fagerström nås på tove@natur.ax eller 0457-3453135